Za co odpowiada prawa i lewa półkula mózgu?

Bez wątpienia ludzki mózg jest niesamowitym narządem, dzięki któremu możemy odbierać, przetwarzać i generować bodźce.

Składa się z dwóch półkul, w których zlokalizowane są różne zwoje mózgowe, które są odpowiedzialne za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Jak bardzo są one rozwinięte decyduje o tym między innymi czy jesteśmy humanistami bądź umysłami ścisłymi. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest zdanie, że u części ludzi dominuję bardziej lewa półkula a u innych prawa .

Masa ciała ma związek z wagą mózgu. U mężczyzn jest nieco cięższy niż u kobiet. Waży około 1200-1400 g u dorosłej osoby i posiada 100 mld neuronów, przy czym każdy z nich łączy się średnio z 7 tys. innymi przez synapsy.

Mózg cały czas pracuje, nigdy zwalnia tempa. Odbiera bodźce nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz organizmu. Zadaniem tego narządu są procesy poznawcze. Zbiera i segreguje sygnały z otoczenia i sprawia, że docierają one do naszej świadomości.

Najnowsze badania udowodniły, że nie da się znaleźć żadnych różnic w aktywności lub liczbie połączeń pomiędzy neuronami w prawej i lewej półkuli, a i tak każdy z nas korzysta z ich obu, a nawet musi to robić, by móc prawidłowo funkcjonować.

Mózg działa asymetrycznie. U człowieka kształtuje się przewaga jednej strony ciała nad drugą podczas czynności ruchomych. Lecz za określoną stronność ciała odpowiada przeciwległa półkula mózgowa na przykład praworęczni czy leworęczni. Występuję również lateralizacja niejednorodna. To takie przypadki osób, które piszą lewą ręka, a grają w piłkę używając prawej nogi. Wzajemne uzupełnianie się obu półkul jest niezbędne do wykonywania codziennych czynności.  Przyjęło się , że odpowiadają one za konkretne obszary działania .

Lewa półkula mózgu

odpowiada u większości osób za mowę, obliczenia matematyczne, funkcje językowe, logikę, myślenie analityczne, proces rozumowania, umiejętność rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku. Ta półkula jest bardziej aktywna, gdyż człowiek ciągle pisze, mówi, liczy, słucha. Również pomaga ona w odczuwaniu pozytywnych emocji.

Prawa półkula mózgu

charakteryzuje się kreatywnością , myśleniem abstrakcyjnym , wyobraźnią , zdolnościami artystycznymi, emocjami, mimiką. Znajdują się w niej środki językowe.

Występują takie czynności , w których bardziej jest zaangażowana prawa półkula bądź lewa. Czasem nie mamy wpływu jakie połączenia nerwowe są wykorzystywane do działania. Jednak jesteśmy w stanie skrzyżować drogę i ćwiczyć mózg. To co robiliśmy prawą ręką spróbujmy robić lewą oraz aktywujmy swoje zmysły. Najlepszymi ćwiczeniami dla mózgu są bez dwóch zdań krzyżówki, sudoku, łamigłówki oraz rebusy.